Neučíme, ale připravujeme vás do praxe

Zvýšení mzdy od ledna 2016 s sebou přináší určité změny

Česká vláda opět zvyšuje minimální mzdu, čímž jednoznačně potěší všechny své obyvatele. Jaká je nyní její výše a v čem dalším se její změna promítne?

Výše nové mzdy

Nařízením vlády č. 233/2015 Sb. se mění dosavadní nařízení č. 567/2006 Sb. o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy. Měsíční minimální mzda platná od 1. 1. 2016 je 9 900 Kč.  Hodinová minimální mzda činí aktuálně 58,70 Kč na 40 hodin úvazku. Pro čerpatele invalidního důchodu se minimální mzda ustálila na 9 300 Kč. Hodinová mzda u těchto osob musí činit 55,10 Kč na 40 hodin úvazku.

Dopady pro zaměstnance

Zvýšení minimální mzdy však s sebou přináší i určité dopady.  Ty se promítnou do všech úrovní zaručené mzdy a dále do daňové oblasti, kde například ovlivní nárok na vyplacení daňového bonusu. Týká se to přitom jak měsíčního tak i ročního. Dále bude působit i na novou slevu na dani nesoucí označení „školkovné“.

Zvýšení minimální mzdy má dopad i na zdravotní pojištění a ovlivní tak minimální platbu pojistného. Další změny nalezneme v zákoně o zaměstnanosti v souvislosti s možností vykonávat nekolidující závislou činnost. V neposlední řadě má tato novinka vliv na tvorbu mzdy samotné, a to jak v doplatku do minimální mzdy, tak v dalších případech (například při vyplacení příplatku za ztížené pracovní prostředí).

Vše se však podrobně dozvíte na semináři Novinky ve mzdách 2016.

Přihlaste se na seminář

© Kurzy Sprint s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby