Neučíme, ale připravujeme vás do praxe
V tomto článku se blíže podíváme na problematiku švarc systému, která je pro mnoho firem diskutovaným tématem a ve spoustě případů i podceňovaným problémem.
Zjednodušeně řečeno se jedná o situaci, kdy provádí zaměstnanec závislou práci na základě fakturace, nikoli na základě dohody či pracovní smlouvy. Hranice, mezi tím co je a není švarc systém, je často tenká, a proto je potřeba si ji opravdu hlídat – pokuty totiž nejsou nijak nízké.
Na co si dát tedy pozor:
Pokud zadavatel zakázky určí, od kdy do kdy má být pracovník na svém pracovišti a navíc není ohraničen přibližný konec zakázky, ukazuje to na závislou práci. Závislá práce je upravena zákoníkem práce. Ukazuje to tedy na švarc systém, protože zákoník práce taxativně vymezuje možnosti závislé práce.
Fakturujete pouze jednomu odběrateli, který tvoří 100 % zakázek, nemáte jiné zakázky, ani jinou závislou činnost? Jednoznačně podezřelé.
Něco jiného může být, pokud pracujete na základě běžné pracovní smlouvy a k tomu podnikáte. V takovém případě se nemusí jednat o švarc systém, přestože máte pouze 1 odběratele. Důvod je prostý – máte více činností a podnikání je pouze přivýdělek.
V případě, že má pracovník vizitky firmy, na kterých je jeho jméno, logo, nebo dokonce funkce, ukazuje to jednoznačně na švarc systém. Co se týče firemního nářadí, tak tam samozřejmě může nastat situace, kdy Vám odběratel poskytne potřebné nářadí, ale často je to doprovázeno fakturací za opotřebení nářadí. Není to však naprosto nezbytné.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zakázanou činnost, je dobré si pohlídat, jestli se jedná, nebo nejedná o závislou práci, a předejít tak možným nepříjemnostem ze strany kontrolních orgánů.
© Kurzy Sprint s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby