Neučíme, ale připravujeme vás do praxe

Blíží se čas provedení ročního zúčtování daní

Od zaměstnanců bychom měli mít od 15. února 2016 podepsaná daňová prohlášení a nastává čas na provedení ročního zúčtování. Pamatujete si všechny nezdanitelné části a odpočty? Podívejme se na některé z nich z blízka.

Co můžeme odečíst

Často zaměstnanci darují krev. Při darování krve je každý odběr oceněn částkou 2 000 Kč.  Od základu daně lze odečíst hodnotu bezúplatného plnění poskytnutého na charitativní účely. Dar musí být alespoň ve výši 1 000 Kč a rovněž by měl činit více než 2 %, ne však více než 15 % ze základu daně. Poskytnou-li dar manželé ze společného jmění manželů, může odpočet uplatnit jeden z nich nebo oba poměrnou částí. Příjemce daru vám přitom vystaví potvrzení o výši daru.

V případě odpočtu hypotéky odčítáme částku, která se rovná úrokům zaplaceným v loňském roce z úvěru ze stavebního spoření, hypotečního spoření a sumě použité na financování bytových potřeb.

Úhrnná částka úroků, o které můžeme snížit základ daně v jedné společně hospodařící domácnosti, nesmí překročit 300 000 Kč. Pokud bychom úvěr nepobírali po celý rok, počítáme za každý měsíc jednu dvanáctinu maximální částky.

Je-li ve smlouvě uvedeno více osob, může odpočet uplatnit jedna nebo více osob rovným dílem. Banka nebo poskytovatel hypotečního úvěru vám vystaví potvrzení o výši zaplacených úroků.

Pamatujte na děti

Pokud máte děti ve školce, nezapomeňte na tzv. školkovné. Při umístění dítěte v předškolním zařízení můžete využít slevy do výše 9 200 Kč. Předškolním zařízením je mateřská škola, zařízení služby péče o dítě v dětské skupině a zařízení péče o dítě předškolního věku. Potvrzení o výši školkovného vám vystaví škola nebo provozovatel dětské skupiny či péče.

Více o penzijním a životním pojištění či slevách na děti se dozvíte na našem kurzu Mzdy rychle a prakticky.

Přihlaste se na kurz

© Kurzy Sprint s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby