Neučíme, ale připravujeme vás do praxe

Jak na cestovní náhrady v roce 2017

Víte, jaké novinky přinesl rok 2017 do oblasti cestovních náhrad? Chcete se v náhradách pořádně zorientovat?

Kdo řeší cestovní náhrady

Cestovní náhrady řeší zaměstnavatel, zaměstnanec, ale také OSVČ. Všech těchto skupin se náhrady týkají a je vhodné se v orientovat nejenom v tom, jaké nároky máte, ale také jaké povinnosti máte.

Nároky zaměstnance na cestovní náhrady

Je všeobecně známo, že zaměstnanci vzniká nárok na cestovní náhrady při vyslání zaměstnance na pracovní cestu zaměstnavatelem. Existují však i jiné případy, kdy zaměstnanci vzniká nárok na cestovní náhrady, například při cestě mimo pravidelné pracoviště.

POZOR: Přestože zaměstnavatel s rozmyslem sjedná v pracovní smlouvě místo výkonu práce, nelze však jednoznačně vyloučit, že zaměstnanci nevzniká nárok na cestovní náhrady.

Kromě jiného, každoročně, na základě vyhlášek MPSV a MF se mění výše tuzemského stravného a v mnoha případech i výše zahraničního stravného. Je nutné vědět, jakým poměrem krátit výši stravného při poskytnutí jídla během pracovní cesty, které má charakter snídaně, oběda či večeře.

Časté bývají i změny v sazbě na km jízdného v rámci použití soukromého vozidla zaměstnance pro výpočet amortizace včetně průměrné spotřeba PHM u benzínu 95, benzínu 98 a nafty. Je důležité také vědět, jakým způsobem vypočítat spotřebu PHM např. u vozidla na LPG.

Kromě nároku na jízdné a stravné na zahraniční cestě náleží zaměstnanci výdaje za:

  • ubytování
  • internet
  • parkování, mýtné a dálniční známku
  • či kapesné

Nelze opomenout i na povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci zálohu na pracovní cestu, pokud se nedohodnou jinak.

Zjistěte, co dalšího byste měli vědět

Neméně důležité je včasné vyúčtování pracovní cesty.

Zvládněte cestovní náhrady bez chybičky – naučím vás to za pár hodin na semináři Cestovní náhrady 2017.

Zjistěte více o semináři »

© Kurzy Sprint s.r.o. | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby